WESTERN EDZÉSTERV
Bueno Cash Qzixote - 2005-ös születésű Quarter Horse
Bueno Cash Qzixote R.W. (becenevén Sucre)
Hétfő: délelőtt legelő, délután reining
Kedd: d.e. reining, d.u. legelő
Szerda: tereplovaglás, késő d.u. legelő
Csütörtök: délelőtt futószárazás, délután halter
Péntek: délelőtt halter, délután tereplovaglás
Szombat: fél óra futószárazás, egy órás összetett edzés
Vasárnap: egész napos pihenő
Edzés előtti teendők:
Behozom lovamat a legelőről, és az istálló mellett kikötöm őt egy adag széna mellett. Vakaróval végigmegyek rajta, aztán gyökérkefével simítom fényesre Quarter lovam szőrét. Sörényfésűvel megigazítom a sörényét, patáiból patakaparóval kikaparom a sarat, végül egy enyhén vizes ronggyal végigtörlöm, hogy teljes mértékben megmutathassa szépségét a drágám. Felrakom rá az izzasztót, ráteszem a western nyerget, meghúzom a hevedert. Ha szükséges, állítok mindenen. Amint ezzel végeztem, végigsimítok selymes nyakán, megsimogatom az orrát, végül óvatosan a szájába teszem a zablát és felhelyezem rá a kantárt. Megpuszilom az orrát, majd fáslit is teszek lovaim lábára, amennyiben tudom, hogy reininget fogunk gyakorolni. Bal oldalról felszállok rá, majd a reining-pálya felé irányítom őt.
Reining:
Kilovagolok Sucre hátán, be egyenesen a négyzet alakú nyitott pályára. Ugyan picit kisebb a tér, mint majd a versenyeken lesz, de egyelőre megfelel. Maga a pálya alaptalaja persze agyag, rá pedig homok s fűrészpor keveréke került épp az ilyen célokra, hiszen ilyenen lehet végrehajtani a reining feladatait. Bemelegítésképpen máris a legelső számmal kezdünk, mégpedig a szabályos, eltérő nagyságú körök lovaglását. Eleinte csak lépésben, de utána rátérünk a valódi verseny menetére: vágtában, mindkét kézzel hajtjuk végre, a kis kört lassan, a nagy kört gyorsan. Mikor áttérünk egyikről a másikra, természetesen ugrásváltást alkalmazunk, amit szintén pontozni fognak majd. Sucre már tapasztalt versenylovas fiatal kora ellenére is, így a gyakorlás már nem jelent számára nagy problémát, de a gyakorlás sosem árt. Szóval a körök után következik a spin, a gyors, egymás után (négyszer) 360°-os fordulatok a belső hátsó láb körül, lapos ügetőmozgással - mellső lábai ügetésszerűen keresztezik egymást, pont ahogy kell. Szeretteljesen megpaskolom a nyakát, dicsérgetem, majd áttérünk a következő pontra, a Sliding Stopra, azaz vágtából történő csúszó megállás. Vágtázok vele egy pályányit, mialatt törekszem a nagyon pici, finom segítségadásokra. Szerencsére most sem csalódtam benne, ellenállás nélkül, a megfelelő pillanatban "leült" a hátsó lábaira, miközben mellső lábai még pár másodpercig ügetésszerűen szabadon tovább futnak. Picit már megizzadt, ugyanis iszonyat meleg van idekint, így pár kör erejéig csak lépésben, illetve ügetésben haladunk tovább, majd jön a Roll back. Ismét beugratom vágtába, majd a pálya széle előtt nem sokkal finoman megrántom fél kézzel a gyeplőt, mire tesz egy 180°-os fordulatot, s lépéshiba nélkül ismét vágtában száguldunk tovább, egy ügetőlépés nélkül. Megállunk a pálya közepén, s most kivételesen nem hasznárom a szárakat, csak a lábamat. Finoman adom neki az utasítást, picit mélyebben ülök a nyeregben, mire tökéletesen végrehajtja a hátraléptetést, gyorsabban és hosszabban persze, mint a hagyományos angol versenyeken.Dicsérő szavakkal halmozom el, majd leszállok róla, miközben kétszer elmotyogom a mi szavunkat, s eltávolodom tőle anélkül, hogy hátranéznék s követne. Minden porcikájával engem figyel, de a vezényszónak hála ott marad. Várok így egy fél percet, majd megfordulok, s magamhoz hívom, mire hűségesen odaüget hozzám. Megölelem, felpattanok a hátára, s teszünk még egy pár kört a pályán. Utána odavezetem az itatóhoz, s miután oltotta szomját, még egy fél órára pihentetésképp kimegyek vele az istálló melletti mezőre.
Halterverseny & Pleasure
A lényeg Sucre mozgása, kinézete s irányítása hosszú száron. Bevezetésképpen teszünk pár kör lépést, ügetést s vágtát, majd elkezdjük az igazi gyakorlást. Meg kell tanulnia, hogy hosszú szárral is ugyanúgy kell engedelmeskednie nekem, mintha rövid száron fognám, így a lábam is nagy szerepet kap az irányításban. Megteszünk pár kör lépést hosszú száron, majd jöhet az ügetés. A "jog"-nak nevezett ügetést tanuljuk, a westernlovak lassú, akció nélküli ügetését, ami Sucre vérében van, így egész jól haladunk. Majd beugratom vágtába. Mivel hosszú a szár, gyorsabban akar menni a kelleténél, de sikerül visszafognom. Aztán mégis adok neki egy pici tempót, s így lovagolunk három körön keresztül. Levezésképp pár kör lépés, majd megállítás, szintén hosszú szárral. Lepattanok a hátáról, majd gyakoroljuk az egy helyben állást, először csak vezetőszáron, utána már úgy, hogy rajta ülök. Picit még mocorog, de edzésről edzésre egyre jobban megy neki. majd körbevezetés száron, ezt már jobban tűri a maga picit hiperaktív természetével(: Szintén szerepet kap a ló helyben hagyásának gyakorlata, amit már majdnem tökéletesen hajt végre.
Lovaglás után:
Leszerszámozom, picit áttörlöm, megitatom, majd kiengeden a többiekhez a legelőre, ahol egyből egy kis vágtával próbálja versenyre hívni Buenost.
Tereplovaglás:
Lecsutakolom, felnyergelem és felkantározom, s fél óráig csak lépésben haladunk, mialatt lasan beérünk az erdőbe. Megsarkazom picit, így már ügetésben haladunk végig a sűrű lombok alatt. Ahol nyíltabb lesz a terep egy kisebb tisztás vagy rét személyében, hosszabbara engedem a szárakat, s hagyom, hogy lovam teljes sebességre kapcsolva vágtázzon.
By Neera,
Don't Copy! (c) 2010 |